Diferencia entre revisiones de «Elektronik Sigaralar Alternatif Mi»

De Cientópolis
Saltar a: navegación, buscar
(Página creada con «Yeni çalışmada e-sigaraların 'sağlıklı alternatif' statüsü zorlandı<br>Akciğerlerin hava yollarındaki immün değişikliklere bakan yeni bir çalışma, e-sigar...»)
 
(Sin diferencias)

Revisión actual del 11:55 12 oct 2019

Yeni çalışmada e-sigaraların 'sağlıklı alternatif' statüsü zorlandı
Akciğerlerin hava yollarındaki immün değişikliklere bakan yeni bir çalışma, e-sigaraların geleneksel tütün sigaralarından daha az sağlığa zararlı olduğu fikrine meydan okudu.
lezzetleri ile e-sigara
Araştırmacılar, e-sigaraların, geleneksel sigaralar kadar akciğerlere de zarar verebileceğini düşünüyor.
Amerikan Solunum ve Kritik Bakım Tıbbı Dergisi'nde yayınlanacak bir bildiride , Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nden araştırmacılar, vaporesso Revenger 220W kit elektronik sigara sigaraların etkilerini incelemek için insan hava yolu örneklerini kullanan ilk çalışma olduğuna inandıklarını bildirdiler ( e-sigaralar).

E-sigaralar , nikotin, aroma maddeleri ve diğer maddeleri içeren solunabilir bir aerosol kimyasal karışımı üreten pille çalışan cihazlardır . Bazı karışımlar nikotin içermez.

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri'nde satılık 460'den fazla farklı e-sigara markası var.

Aygıtlar, birçoğu geleneksel sigaralara, pipolara ve purolara benzeyen birçok farklı formda gelirken, diğerleri kalemlere ve USB bellek çubuklarına benzemektedir. Diğerleri, doldurulabilir tanklar gibi oldukça farklı görünebilir.

E-sigara güvenliği konusunda 'kafa karışıklığı'
E-sigara kullanımının sigarayı bırakma ile bağlantılı olduğunu gösteren yeni bir popülasyon çalışması , en iyi elektronik sigara ABD yetişkinlerinin yaklaşık yüzde 2,4'ünün düzenli kullanıcılar olduğunu göstermektedir.

E-sigara kullanımı özellikle gençler arasında hızla artmaktadır. ABD lise öğrencilerinin e-sigara kullanan oranı 2011-2015 arasında yüzde 1,5'ten 16,0'a yükselirken, en ucuz Iqos 3 ortaokul öğrencileri arasında yüzde 0,6'dan yüzde 5,3'e yükseldi.

2016 yılında, e-sigara kullanan 2 milyondan fazla orta ve lise öğrencisi vardı.

"E-sigaraların sigaralardan daha güvenli olup olmadıkları konusunda kafa karışıklığı var çünkü e-sigaraların olası olumsuz etkileri henüz yeni araştırılmaya başlanıyor " diyor .

Araştırmaları için, Prof. Kesimer ve meslektaşları, 15 normal e-sigara kullanıcısı, 14 güncel sigara içicisi ve 15 sigara içmeyen sigara içicisinden alınan balgam örneklerini test etti. Katılımcıların sigara içme durumlarını kan ve idrar örnekleri testlerinden doğruladılar.

Akciğerlerde 'zarar imzası'
Sonuçlar, e-sigaraların, akciğerlerde, "e-sigaraların etkilerinin, aksi halde sağlıklı sigara içenlerde gözlemlenenlerden farklı olanlarla örtüşmekte olduğunu" belirten benzersiz bir bağışıklık tepkisi ürettiğini göstermiştir.

E-sigara kullanıcılarından gelen hava yolu örneklerinde anormal "nötrofilik yanıt ve değişmiş müsin salgısı" belirteçleri vardı, yazarlara dikkat edin.

Nötrofiller, hava yollarının korunmasında ve korunmasında önemli rol oynayan bol miktarda beyaz kan hücresidir. Bununla birlikte, eğer bozulursa, kistik fibroz ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi iltihap kaynaklı akciğer hastalıkları riskini arttırabilirler .

Sigara içen olma olasılığı daha yüksek olan gençler
Sigara içen olma olasılığı daha yüksek olan gençler
Gençler tarafından e-sigara kullanımının, onların tütün içicisi olma olasılığını nasıl artırabileceğini öğrenin.
ŞİMDİ OKU
Hem e-sigaraların hem de geleneksel sigaraların kullanıcıları ayrıca, özellikle müsin 5AC olmak üzere, müsin salgılarında önemli artışlar göstermiştir. Musinler, hava yollarını kaplayan ve hücrelerini hasardan koruyan mukustaki proteinlerdir. Musin 5AC'nin aşırı üretimi, kronik bronşit , astım ve diğer bu gibi akciğer rahatsızlıkları ile bağlantılı olmuştur.

Çalışmanın sonuçları ayrıca hem e-sigara kullanıcılarının hem de konvansiyonel sigara içenlerin oksidatif stres belirteçlerinde ve akciğer hastalıklarında tipik olan daha aktif savunma mekanizmalarında önemli artışlar gösterdiğini göstermiştir . Bu belirteçler, "aldehit-detoksifikasyon ve oksidatif- stres ile ilişkili proteinler, tioredoksin (TXN) ve matris metaloproteinaz-9 (MMP9)" idi.

Araştırmacılar, çalışmalarındaki zayıflığın, 15 e-sigara kullanıcısı arasında, ara sıra geleneksel tütün sigaralarını içtiklerini söyleyen beş, geçmişte de sigara içtiklerini söyleyen beşinin bulunduğunu belirtti.

Ekip, iqos 3 elektronik sigara 3 yine de, en iyi elektronik sigara e-sigaraların, bazı benzersiz özelliklere sahip olmasına rağmen, geleneksel sigara ile benzerliklerini paylaşan, akciğerlerde "zarar imzası" olduğu sonucuna varmaktadır.

" Sonuçlarımız, e-sigaraların sigara kadar kötü olabileceğini gösteriyor."